Yiyecekler neden bu kadar önemli?

Yiyecekler vücudumuzu çalıştıran yakıtlardır. “Yediğimiz ne ise biz oyuz” denir, ancak bu tabi yediğimiz şey oluyoruz anlamına gelmiyor.  Bu nasıl ki ağaçtan odun alıyorsak yediklerimizden de besinleri alıyoruz demek aslında. Odunlardan bir ev yapıyoruz belki kendimize, ve yiyeceklerden de kendimizi oluşturuyoruz. Bu sebeple yediklerimiz çok önemli!

Çünkü ne kadar sağlıklı olduğumuzu direkt etkiliyor. Peki neden otomatik olarak kendimiz için en iyi yiyecekleri seçmiyoruz?  Bunun cevabı aslında dünyanın insanların bildiklerinin ötesinde değişmiş olması.

tarlaEskiden yiyecekler doğadan gelirdi. İnsanlar ya kendi tarlalarında yetiştirirdi ya da avlanırdı.  Yiyeceklerini zor yoldan elde ederlerdi. O zamanlar egzersiz yapmaları da gerekmezdi çünkü zaten  herşey kas gücüne dayalı idi. Hiçbir makineleri yoktu bu sebeple çok fazla fiziksel efor sarf ederlerdi. Özetle insanlık tarihinin büyük çoğunluğunda yiyeceklerden doğadan elde edilirdi ve fiziksel aktivite günlük yaşamın doğal bir parçasıydı. O zamanlar fast food/ hazır yemek restoranları veya süpermarketler yoktu .O zamanlar besin dedektifleri yeteneklerine ihtiyaç duyulmuyordu çünkü kutular, paketler, şişeler veya konserveler de yoktu.

Bugün, sağlıklı olabilmek, doğru beslenebilmek için bu yeteneklere ihtiyacımız var çünkü vücudumuzun alışık olduğundan çok daha farklı bir dünyada yaşıyoruz.

Yiyeceğin geldiği yeri değiştirdik, ve bizim yerim ize iş gören arabalarımız, makinelerimiz var.

cocuk

Sorun şu ki şu an bir hayli şeker, tuz ve yağ içeren çok fazla yiyeceğimiz var ama bunlardaki kaloriyi yakmak için gerekli aktivitemiz, egzersizimiz yok. Ama Besin dedektifleri yeteneklerimiz sayesinde vücudumuz için faydalı yiyecekleri seçebiliriz.

Hepimiz sağlıklı olmak istiyoruz ve yapmaktan hoşladığımız şeyleri yapabilmek için enerjimiz olsun istiyoruz. Bu sebeple hem kendimiz hem ailemiz için iyi seçimler yapmalıyız. Bir Besin Dedektifi olarak bunu yapacak güce sahipsin!