Çocuklar Sağlıklı Seçimler Yapabilsinler Diye ”

Besin Dedektifleri ™ (Nutrition Detectives™ ) Programı DAVID L. KATZ MD, MPH, FACPM, FAC  ve Dr. Catherine Katz, PhD tarafından Amerika’da geliştirilmiştir. Dr. Katz Yale Üniversitesi’nin Yale-Griffin Prevention and Research Center (Önleme Araştırma Merkezi) kurucu direktörüdür ve American College of Lifestyle Medicine’in başkanıdır.

Programın Türkiye temsilciliğini Dr. David Katz ile IIN (Institute for Integrative Nutrition) Sağlık Koçluğu eğitimleri sırasında tanışan Selen Sonar’a bizzat kendisi tarafından verilmiştir. Türkiye’deki Besin Dedektifleri ™ eğitimleri şu an için Selen Sonar tarafından verilmekte ve bu eğitimi verecek kişileri de yine kendisi eğitmektedir.

Selen Sonar juicing ve raw food alanında hizmet veren Juice Up firmasının kurucu ve yönetici ortağıdır ve IIN Sağlık Koç’udur.

Besin Dedektifleri ™ programı özellikle ilkokul çocukları için geliştirilmiş yenilikçi bir programdır. Çocuklara sağlıklı yiyecekleri nasıl belirleyeceklerini ve seçeceklerini gösterirken verdiği “5 ipucu” ile gıda etiketlerini kolayca okumayı ve pazarlama aldatmacalarını tespit etmeyi, tam tahıllı gıdaları rafine tahıllardan ayırt edebilmeyi ve meyve ve sebze gibi doğal gıdaları yemenin önemini öğretir.

Besin Dedektifleri ™ Programı aynı zamanda besinlerin ve beslenmenin önemini vurgular. Ne yediğini,ne yemesi gerektiğini bilen bir nesil yetiştirmek, ve çocukların gördüğü renkli şeylerin cazibesine kanmalarını engellemek adına çok önemli bir programdır.

Besin Dedektifleri ™ Programı kısa bir süre içinde çok önemli bilgilerin aktarıldığı, etkili, verimli ve eğlenceli bir eğitimdir. Eğitim sınıflarda video ve slayt sunumu ile verilmektedir. Eğitim sonunda gerçek besin paketleri ile çocukların dedektiflik yeteneklerini hemen kullanabilecekleri ve öğrendiklerini pekiştirebilecekleri bir uygulama yapılmaktadır.

Umarız  Besin Dedektifleri ™ eğitimlerimizden keyif alırsınız. Eğitimlerde ve sonrasında her sağlıklı seçim yaptığınızda  bu muhteşem programı geliştiren Dr. David ve eşi Dr. Catherine Katz’ı sevgi ve sağlıkla hatırlarsınız.

Programın orijinal Ingilizce versiyonuna Dr. David Katz’ın websitesinden ulaşabilirsiniz.