shutterstock_111948110Değerli Okul Yöneticileri ve Öğretmenleri,

Çocuklar arasında obezitenin hızla yayıldığı şu zamanlarda, çocuklarımız için beslenme eğitimi her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Çocuklarda, bir süre önce, ‘yetişkin başlangıçlı’ diyabet olarak  anılan şimdilerde ise Tip 2 diyabet olarak tabir edilen diyabet gelişimini takip ediyoruz. Genç insanlarda kalp hastalığı riskinin belirtilerini görüyoruz. Bu salgın modern toplumdaki çeşitli faktörlerin bir sonucu ve bununla mücadele için bir dizi çözüm geliştirmemiz gerekiyor.

Biz, okulların bu çözümün bir parçası olabileceğine inanıyoruz. Ancak standart müfredatın yanı sıra böyle bir program eklemenin hem zaman hem de bütçe açısından zorlayıcı olduğunun farkındayız. Bu sebeple sizlere Amerika’da Dr. David Katz ve eşi Dr. Catherine Katz tarafından geliştirilen ve tüm dünyada tanınan Besin Dedektifleri™ programını öneriyoruz. Bu program okullara uygulama açısından esneklik sağlar.  Program bir 90 dakikalık seans, iki 45 dakikalık seans, ya da üç 30 dakikalık seanslar halinde ya da okulların ders saatine uygun bir sürede ister sınıfta, ister  beden eğitimi sınıfında, ister konferans salonunda ister kafeteryada uygulanabilir. Program çocuklarla interaktif ve eğlenceli bir şekilde sunulmaktadır.

Besin Dedektifleri™  programı özellikle ilkokul çocukları için geliştirilmiş yenilikçi bir programdır. Çocuklara sağlıklı yiyecekleri nasıl belirleyeceklerini ve seçeceklerini gösterirken verdiği “5 ipucu” ile gıda etiketlerini kolayca okumayı ve pazarlama aldatmacalarını tespit etmeyi, tam tahıllı gıdaları rafine tahıllardan ayırt edebilmeyi ve meyve ve sebze gibi doğal gıdaları yemenin önemini öğretir.

Besin Dedektifleri ™ Programı aynı zamanda besinlerin ve beslenmenin önemini vurgular. Ne yediğini,ne yemesi gerektiğini bilen bir nesil yetiştirmek, ve çocukların gördüğü renkli şeylerin cazibesine kanmalarını engellemek adına çok önemli bir programdır.

Besin Dedektifleri ™ Programı kısa bir süre içinde çok önemli bilgilerin aktarıldığı, etkili, verimli ve eğlenceli bir eğitimdir. Eğitim sınıflarda slayt sunumu ile verilmektedir. Eğitim sonunda gerçek besin paketleri ile çocukların dedektiflik yeteneklerini hemen kullanabilecekleri ve öğrendiklerini pekiştirebilecekleri bir uygulama yapılmaktadır.

Yale Araştırma ve Önleme Merkezi, Besin Dedektifleri ™ Programının ilkokul sınıflarındaki etkilerini değerlendirmek için Missouri Bağımsız Okul bölgesi, Connecticut New Haven Devlet Okulları ve Quinnipiac Üniversitesi ile ortaklık kurmuştur. Bulgular, bu programın hem öğrencilerin hem de velilerin beslenme bilgilerini ve gıda etiketi okuma yetilerini geliştirmek için büyük bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.