DAVID L. KATZ MD, MPH, FACPM, FACP, Yale Üniversitesi’nin Yale-Griffin Prevention and Research Center (Önleme Araştırma Merkezi) kurucu direktörüdür(1998) ve American College of Lifestyle Medicine’in başkanıdır.

Dr Katz, Dartmouth Üniversite’sinde yüksek lisansını(BA degree 1984) yaptıktan sonra Albert Einstein Tıp Okulu’nda masterini (MD degree 1988) tamamlamıştır. Daha sonra Yale Üniversitesi Halk Sağlığı bölümünde master yapmıştır. (MPH degree 1993) Sonrasında sırasıyla Dahiliye ve Önleyici Tıp / Halk Sağlığı eğitimlerini tamamlamıştır. Amerikan Kurulu İç Hastalıkları ve Önleyici Tıp/ Halk Sağlığı konularında sertifikalıdır. İki fahri doktora ünvanı almıştır.

Dr Katz’ın yayınlanmış 200’den fazla bilimsel makalesi, eğitim kitabı bölümleri ve Önleyici Tıp ile beslenme konularında yüksek baskı sayısına sahip kitapları başta olmak üzere toplam 15 kitabı  bulunmaktadır. Dr Katz, sağlıklı bir hayat tarzı için yaşam tarzı değişiklikleri, besin profillemeleri, davranış değiştirme, bütünsel bakım ve kanıta dayalı tıp alanlarında önemli katkılarda bulunmuştur. ABD Genel Cerrah pozisyonu için en yaygın desteklenen adaylardan biri olan Dr. Katz,  son 3 yıldır(2013’den günümüze kadar) Greatist.com tarafından dünyanın sağlık ve fitness konusunda en etkili 100 kişisinden biri olarak seçilmektedir.

Dr Katz, beslenme, kilo yönetimi ve kronik hastalıkların önlenmesinde dünyaca tanınan bir uzmandır ve yarım milyondan fazla takipçisi olan bir sosyal medyayı sahiptir. Dört kıtada birçok ülkeye ulamıştır. Sağlığın teşviki ve geliştirilmesi konusunda meslektaşları tarafından takdir edilmekte ve “Baş Şair- poet laureate” olarak anılmaktadır. 2015 yılında, Dr. Katz, yaşamımıza yıllar, ve yıllarımıza yaşam ekleyebilmek için, ve sağlıklı yaşam tarzı hakkında bildiklerimizi yaptıklarımız haline dönüştürebilmek adına Gerçek Sağlık Girişimi’ni kurmuştur.